Na úvod malá ukázka luxusních keramických nožů Kyotop od firmy KYOCERA. Masivní čepel nože vzhledem připomíná vzor damascenské oceli. a dřevěné střenka vyrobená z tropického dřeva Pakka. Další obsah stránky bude věnován opravám keramických nožů včetně ukázek.

Doplňující video broušení keramického nože úprava čepele

Broušení keramického nože – úprava střenky

 

Kompletní nabídku keramických nožů naleznete kliknutím na tento odkaz: https://www.mkuchynskepotreby.cz/15-keramicke-noze

Kvalitní japonské keramické nože KOYTOP od firmy KYOCERA. Čepel keramického nože KOYTOP výborně drží ostří. Střenka nože je vyrobena z kvalitního tropického dřeva Pakka. Na fotografiích jsou keramické nože KOYTOP po důkladném a častém mytí v myčce na nádobí.

Menší nůž má poničenou glazuru dřeva a větší nůž má zničenou střenku, kde vnitřní část střenky zkorodovala., v přední části střenky chybí dva nýty. Při opravě střenky jsem musel zohlednit agresivní přípravky na mytí nádobí a opravit střenku tak, aby  byla odolná vodě.

Na opravu střenky nože KOYTOP jsem použil stejnou hmotu, kterou používám k opravám plastových střenek na fotografii je názorná ukázka opravy časti střenky kde chyběl plast.

Po zatvrdnutí hmoty se musí vše zabrousit.

Opravená střenka keramického nože KOYTOP. V horní části fotografie je zkorodovaná část střenky.

Detail střenky keramického nože po opravě a zabroušení.

Odlomená větší část čepele keramického nože. Oprava tvaru čepele je náročnější a možností jak upravit čepel je více. První možnost jak vybrousit čepel je zachovat horní část čepele a tvarovat spodní část podobně jako na následující fotografii.

Druhá možnost jak upravit tvar čepele je vybrousit horní část k místu kde se čepel ztenčuje a spodní část  vybrousit obdobně jako v prvním případě. Pro tento způsob jsem se nakonec rozhodl a výsledek je patrný na následující fotografii.

Třetí možnost je zachovat spodní část čepele a upravovat pouze horní část. Nevýhodou této možnosti je vybroušení větší časti čepele kde tloušťka je  i více než 2 mm. Časově náročné a stejně se nevyhneme dodatečné úpravě spodní časti. Jedině pokud chceme docílit tvaru čepele jako má nůž na nudle, potom nemusíme upravovat originální tvar ostří.

 

Keramický nůž před opravou vylomeného stří.

Detail čepele keramického nože před broušením.

Keramický nůž po opravě a broušení.

Detail čepele keramického nože po úpravě ostří.

Detail čepele poškozených  keramických nožu před opravou a broušením. U keramického nože KYOCERA je vyštípnutá část ostří a u druhého nože je ulomená špička čepele.

Keramické nože po opravě  a broušení. Po opravě ostří není znát že by někdy nože byli opravované.

Keramické nože po opravě a broušení.

 

Časté dotazy ohledně broušení keramických nožů.

Jak moc poškozené ostří lze brousit?  Poškozené ostří může být poničené jakýmkoliv zbůsobem. Při broušení se musí nejdříve zarovnat ostří. Zarovnání ostří se provadí nejčastěji po celé délce nože. Vyjímkou je ulomená špička nože, u tohoto poškození lze zachovat část původního ostří v některých případech i celé ostří.  Záleží jak velký kousek se odlomil.  Při malém poškození špičky lze zachovat původní ostří celé, jen se nepatrně zkrátí délka nože.  Po dokončení zarovnání  se provede finální uprava ostří.

IMG_3382a

Na fotografiích je názorný příklad jak může vypadat poškozená čepel keramického nože.

Po zarovnání poškozeného ostří a nabroušení nepoznáte,  že byl někdy keramický nůž poškozen. V pravo na fotografii jsem na přání zákazníka po zarovnání čepele měnil tvar špičky.

 

Vlevo před úpravou špičky a vpravo po úpravě

Před opravou keramického nože.

Po opravě čepele nože není patrné že byl keramický nůž někdy poškozen.

Největší možné poškození keramického nože je ulomená čepel.

Přesný postup opravy ulomené čepele uvádím včetně fotografii na https://brousenijicin.eu/postup-pri-oprave-ulomene-cepele-keramickeho-noze/

Kolik bude stát broušení nože?  Zarovnání ostří 100,- Kč  Broušení 140,- Kč +poštovné dle sazebníku České pošty

Způsob úhrady: bankovním převodem č. účtu 670100-2209278045/6210 nebo dobírkou.